IMPREZY CZYTELNICZE

Wydarzenia czytelnicze

w roku szkolnym 2022/23

 

 

Przeprowadzenie zajęć tematycznych w związku z  ważnymi wydarzeniami i  rocznicami:

 

 

W rocznicę wybuchu II wojny światowej (wrzesień)

Głośne czytanie fragmentów książek z serii „Wojny dorosłych-historie dzieci”. Przeprowadzenie zajęć w wybranych klasach  w oparciu o książki, np.: Wszystkie moje mamy R. Piątkowskiej; Wojna na Pięknym Brzegu M. Grabowskiego, Czy wojna jest dla dziewczyn P. Beręsewicza, Hebanowe serce R. Piątkowskiej;

 

Światowy Dzień Opieki nad Zwierzętami (4 października)- czytanie fragmentów wierszy i książek o zwierzętach.

Przeprowadzenie zajęć tematycznych w wybranych klasach w oparciu o książki, np.: Pamiętnik grzecznego psa K. Terechowicz, Baltic, pies, który płynął na krze B. Gawryluk;

 

 Międzynarodowy Dzień Tolerancji

(16 listopada) – zajęcia tematyczne w wybranych klasach w oparciu o  książki poruszające problem nietolerancji, np.: Kolorowy szalik B. Kosmowskiej, Drzewo życzeń K. Applegate;

 

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych (3 grudnia) - głośne czytanie fragmentów książek poruszających problem niepełnosprawności w trakcie

przeprowadzanych zajęć w wybranych klasach w oparciu o książki, np.: Opowieść o Błękitnym Psie, czyli o rzeczach trudnych  dla dzieci B. Majchrzak, O Stephanie Hawkingu, czarnej dziurze i  myszach przypodłogowych

K. Ryrych;

 

Głośne czytanie fragmentów utworów i tekstów w czytelni biblioteki,

w czasie lekcji,

w czasie zajęć świetlicowych:

 

 

Obchody Dnia Głośnego Czytania (29 września):

1. Głośne czytanie fragmentu wybranej książki w wykonaniu uczniów na korytarzu -  w trakcie przerw.

2. Głośne czytanie tekstów przez uczniów i nauczycieli w czasie lekcji we wszystkich klasach.

 

Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia (14 października):

1. „Misie, Miśki i Niedźwiadki” - czytanie przez wychowawców klas I-III wierszy i książek o misiach.

 

Dzień Książki dla Dzieci (02 kwietnia) –

głośne czytanie książek wybranych przez dzieci w trakcie zajęć świetlicowych w wykonaniu wychowawców świetlicy i nauczyciela bibliotekarza.

 

Uczestnictwo w ogólnopolskiej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”(czerwiec) :

1. Klasy I-III oraz IV-VI – promocja audiobooków polecanych przez Ogólnopolską Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom;

-wspólne spędzenie czasu przy fragmencie wybranej książki;

-rozmowa o preferencjach czytelniczych uczniów.

2. Złota lista książek polecanych przez Fundację „ABCXXI  - Cała Polska Czyta Dzieciom” do czytania dzieciom – propozycje

dla rodziców.

 

Promocja książki

i autorów:

 

 

Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych (październik):

 

1. Prezentacja multimedialna „Moja biblioteka” dla klasy IV.

2. Przygotowanie list z propozycjami książek dla  klas  I-III i IV-VI oraz VII-VIII.

3. Plebiscyty dla poszczególnych klas „Tę książkę chciałbym mieć  w bibliotece szkolnej”:

- wyłonienie uczniowskiej listy bestsellerów;

- wyposażenie zbiorów  bibliotecznych w wybrane przez uczniów pozycje książkowe;

4. Stajemy się czytelnikami biblioteki szkolnej – przyjęcie

do grona czytelników uczniów klasy I.

5. Witajcie w świecie książek- wizyta w bibliotece oddziałów przedszkolnych 0-5 i 0-6.

6. Rozpoczęcie corocznej akcji „Podaruj książce drugie życie

i ofiaruj ją bibliotece szkolnej. Czytana książka żyje dłużej”.

      

Międzynarodowy Dzień Pisarzy (3 marca):

- czytanie fragmentów utworów A. Lindgren oraz książek nagrodzonych w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży;

- gazetka tematyczna, np. Ulubieni pisarze czytelników naszej biblioteki.

 

Światowy Dzień Poezji (21 marca) :

- zajęcia tematyczne w kl. VII;

- przybliżenie postaci poetki Wisławy Szymborskiej – gazetka Jak pisać dobre wiersze?.

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia):

- zajęcia tematyczne o prawie autorskim – kl. VIII;

- gazetka - promowanie wybranych książek, zalety czytania,   plakaty promujące czytanie książek.

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – pozyskanie i  wyposażenie biblioteki szkolnej w bestsellery oraz nowości wydawnicze.

 

 

Imprezy czytelnicze:

 

 

W bibliotece masz wybór! Wpadaj nie tylko po lektury:

1. Promocja zakupionych książek:

- wystawa zakupionych nowości;

- lista najchętniej wypożyczanych książek;

- gazetka zachęcająca do przeczytania książek najrzadziej wypożyczanych.

2. Wysłuchanie przez uczniów klas I-III fragmentu wybranej książki zakupionej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

3. Wykonanie pracy plastycznej promującej ulubioną książkę.

4. Wysłuchanie przez uczniów klas IV-VI fragmentu wybranej książki zakupionej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

5. Wykonanie plakatu promującego ulubioną książkę

oraz stworzenie haseł propagujących czytelnictwo.

6. Wystawa prac dzieci.

 

Książka na celowniku:

1. Wysłuchanie przez uczniów klas VII-VIII fragmentu wybranej książki zakupionej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 

2. Sesja fotograficzna „Zrób sobie zdjęcie z książką” (np. sleeveface) w oparciu o nowości wydawnicze zakupione w ramach programu.

3. Recenzja lub wideorecenzja książki spośród nowości wydawniczych zakupionych w ramach programu.

4. Zamieszczenie najciekawszych zdjęć promujących książkę na szkolnej stronie internetowej.

 

 

Konkursy:

 

 

 

1. Całoroczny konkurs Czytelnik roku.

 

2. Z wierszami J. Tuwima - dwuetapowy konkurs czytelniczy dla klas I-III:

- I etap dla wszystkich uczniów klas I-III;

- II etap dla uczniów zakwalifikowanych w I etapie.

 

3. Konkurs plastyczny Wiersze J. Tuwima malowane wyobraźnią  dla klas I-III:

- wystawa prac plastycznych biorących udział w konkursie plastycznym;

- ozdobienie korytarza wykonanymi pracami plastycznymi obrazującymi wybrane utwory.

 

 4. Magiczne drzewo A. Maleszki – konkurs czytelniczy dla klas

IV-VI.

 

 5. Konkursy z okazji Dnia Języka Ojczystego:

- konkurs o tytuł Mistrza pięknego czytania dla klas I-III;

- konkurs literacki Nie rób śmietnika ze swojego języka  dla  klas IV-VIII.

 

Wycieczki:

1.     Wycieczka do Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskimkl. III:

- udział w zajęciach Twórcze abecadło w oparciu o tekst wiersza J. Tuwima Abecadło;

- udział w przedstawieniu Kotka Milusia z  wykorzystaniem teatrzyku kamishibai.

 

2.     Wycieczka do Mediateki w Piotrkowie Trybunalskim – kl.  VI:

- udział w lekcji bibliotecznej;

- udział w wystawie SOWA - Strefie Odkrywania, Wyobraźni i  aktywności, czyli małym centrum nauki pobudzającym wyobraźnię i zachęcającym do eksperymentowania;

- warsztaty w Majsterni;

- zwiedzanie Mediateki.

 

3.     Wycieczka do Biblioteki Publicznej w Będkowie - kl. III:

- zapoznanie z ofertą  biblioteki oraz z zasadami korzystania z niej;

- udział w zajęciach Biblioteka na mnie czeka.

 

Aktualności

🍁 Bal Jesieni w grupie „🌟 6-latków 🌟”

25.10.2025

🍁 Bal Jesieni w grupie „🌟 6-latków 🌟”

🍁 Bal Jesieni w grupie „🌟 6-latków 🌟”Jesień w złocie dziś króluje,każde dziecko tańczyć czuje!Liście szumią, dynie świecą,wszyscy razem wkoło lecą! 🍁Śmiech i zabawa – to nasz dzień,bo jesień przyszła tu – do nas! Hej! 🎶🎃 🎵

Czytaj więcej...
 Słowa mają MOC!

19.10.2025

Słowa mają MOC!

Z przyjemnością informujemy, iż nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiego programu „Szkoła Dobrego Słowa”, będącego częścią kampanii społecznej „Słowa mają moc”. Celem inicjatywy jest promowanie kultury języka, empatii oraz komunikacji opartej na wartościach. Udział w programie to dla nas ważny krok w budowaniu atmosfery szacunku, życzliwości i odpowiedzialności za słowo w naszej społeczności szkolnej. Wierzymy, że słowa mają wielką moc – dzięki nim będziemy budować pozytywne relacje i wzmacniać poczucie bezpieczeństwa w szkole. Program zakończy się w czerwcu 2026 r., a każda szkoła, która zrealizuje działania, otrzyma certyfikat „Szkoły Dobrego Słowa” - jako dowód zaangażowania w tworzenie przestrzeni dobrego słowa w edukacji. Zachęcamy całą społeczność szkolną do podzielenia się swoimi pomysłami w ramach tego programu. Pozdrawiamy i czekamy na propozycje. Samorząd Uczniowski #SzkołaDobregoSłowa@KampaniaSpołecznaSłowaMająMoc@FundacjaPozytywni.pl

Czytaj więcej...
DEN

14.10.2025

DEN

   10 października odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W uroczystości wzięli udział: Wójt Gminy Będków- Pan Dariusz Misztal, Skarbnik Gminy- Pani Anna Gomula, Przewodniczący Komisji Oświaty – Pan Sebastian Adamczyk, Ksiądz Proboszcz- Robert Kaczmarek, przedstawicielka Rady Rodziców-Pani Ilona Bogusławska, Dyrektor ZSP –Pan Andrzej Szklarek, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, uczniowie i rodzice. Program artystyczny w wykonaniu uczniów klasy VIII i chóru szkolnego zachwycił różnorodną tematyką. Przypomniano historię powstania Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym w Europie Ministerstwem Oświaty. Ósmoklasiści satyrycznie i z dozą humoru zaprezentowali scenki z życia szkoły. Dopełnieniem był Koncert Życzeń dedykowany bohaterom tego dnia. Serdeczne życzenia, przeplatane pięknymi, mądrymi sentencjami i pięknie wykonane piosenki o  tematyce szkolnej zachęciły  do wspólnego śpiewania. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego obdarzyli wszystkich pracowników drobnymi upominkami ufundowanymi przez Radę Rodziców i  SU. Młodzi wykonawcy słusznie otrzymali gromkie brawa, a nad całością czuwali P.P. Renata i Jacek Wochna- odpowiedzialni za przygotowanie uroczystości.

Czytaj więcej...
Szkolny Konkurs Fotograficzny

14.10.2025

Szkolny Konkurs Fotograficzny "Oznaki jesieni"

Zapraszamy uczniów klas IV-VIII do udziału w konkursie. Szczegóły na plakacie.

Czytaj więcej...
Zabawa w parze z nauką

14.10.2025

Zabawa w parze z nauką

     10 października obchodzimy Dzień Gier Planszowych – coroczne święto wszystkich miłośników planszówek. Jego celem jest popularyzacja gier planszowych jako formy rozrywki rozwijającej intelekt, wspierającej budowanie relacji międzyludzkich i integrującej pokolenia. Uczniowie zainspirowani przez Panią Agatę Karlińską i Pana Andrzeja Legiezińskiego, opiekunów Samorządu Uczniowskiego, chętnie włączyli się w ogólnoświatowe obchody. Tego dnia w klasach pojawiły się przyniesione przez uczniów rozmaite planszówki i (przede wszystkim na godzinach wychowawczych) można było przystąpić do rywalizacji. Nauczyciele również przygotowali tematyczne gry planszowe i karciane związane z przedmiotami przez siebie nauczanymi, łącząc w ten sposób edukację z zabawą.

Czytaj więcej...
EUROPEJSKI  DZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO

13.10.2025

EUROPEJSKI DZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO

EUROPEJSKI  DZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO W ostatni piątek września  uczniowie klas I – III wzięli aktywny udział w obchodach EUROPEJSKIEGO DNIA SPORTU SZKOLNEGO. Nasza szkoła po raz pierwszy uczestniczyła w tym wydarzeniu które ma na celu promocję aktywności fizycznej dzieci z całej Europy, zdrowego stylu życia i radości z ruchu. Nasz dzień sportu rozpoczęliśmy od wspólnej rozgrzewki po której uczniowie klas I – III uczestniczyły w grach i zabaw nie tylko poprawie sprawności fizycznej ale również wzmacnianiu współpracy integracji zespołów klasowych. Każde dziecko mogło poczuć się zwycięzcą – najważniejsza była  super zabawa, ruch i uśmiech na twarzy. Był to dzień dobrej zabawy i wspólnej aktywności.  Wielkie gratulacje i brawa dla wszystkich, którzy aktywnie uczestniczyli w tym wydarzeniu.Kordynator wydarzenia : Renata Rechcińska  

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka