Zdjęcie główne

26.06.2025

Ósmoklasiści z Będkowa w stolicy!

24 czerwca br. uczniowie klas ósmych naszej szkoły wyruszyli na pełną wrażeń wycieczkę
do Warszawy. Nad organizacją całego dnia od początku czuwała Pani Agata Karlińska, która zadbała o to, żeby program był nie tylko bogaty, ale i ciekawy.

Głównym celem wyjazdu była wizyta w Sejmie, ale na początku grupa odwiedziła Ogród Saski z przepiękną fontanną. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza uczniowie uczcili pamięć wszystkich, którzy oddali życie za Ojczyznę. Tuż obok złożyli hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej z 2010 roku.

Następnie udali się do Bazyliki Świętego Krzyża, gdzie w filarach umieszczone są urny
z sercami wielkich Polaków – Władysława Reymonta i Fryderyka Chopina.

Kolejny punkt na mapie Warszawy to pomnik Mikołaja Kopernika i model układu słonecznego. Po drodze uczniowie mijali zabytkową bramę Akademii Sztuk Pięknych, pomnik Adama Mickiewicza, skwer ks. Jana Twardowskiego, pomnik Bolesława Prusa i księgarnię,
w której kręcono „Lalkę” oraz Pałac Prezydencki i pomnik księcia Józefa Poniatowskiego.

Duże wrażenie zrobił na młodzieży widok z ogrodu przy kościele akademickim św. Anny – panorama Zamku Królewskiego, Stadionu Narodowego, a wewnątrz samej świątyni krzyż smoleński, który upamiętnia tragiczne wydarzenia z 2010 roku. Na Placu Zamkowym ósmoklasiści przeszli obok kolumny Zygmunta III Wazy, króla, który w XVI w. przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy i pomnika poświęconego ofiarom katyńskim. W drodze na Starówkę mijali też Archikatedrę św. Jana, gdzie pochowani są m.in. Henryk Sienkiewicz, Ignacy Paderewski i kard. Józef Glemp.

W czasie wizyty w Warszawie nie mogło zabraknąć spotkania z warszawską Syrenką. Potem wszyscy udali się w stronę Barbakanu, widzieli Dom Kata, pomnik Strażnika Starego Miasta
i rzeźbę Oświęcim II. Na dłuższą chwilę zatrzymali się przy pomniku Małego Powstańca i Jana Kilińskiego, o których opowiedział Pan Andrzej Legieziński. Następnie, mijając obelisk poświęcony Marii Konopnickiej i Zegar Zygmunta ze znakami zodiaku, udali się w stronę Opery Narodowej i pomnika warszawskiej Nike, bogini zwycięstwa. Po przerwie obiadowej młodzież wraz z wychowawczyniami Panią Bogusławą Wochną i Panią Aliną Walicką udała się do Łazienek Królewskich, gdzie zatrzymała się na dłuższą chwilę nad wodą, podziwiając Pałac na Wyspie, wybudowany przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Stamtąd grupa przejechała autokarem do Sejmu.

Wizyta w miejscu, gdzie stanowi się prawo, była dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem. Emocje rozpoczęły się już przy wejściu do gmachu parlamentu, gdy należało się poddać kontroli bezpieczeństwa, przekazać część przedmiotów osobistych do depozytu oraz przejść przez bramkę wykrywającą przedmioty metalowe.

Po wejściu na teren Sejmu na gości oczekiwał przewodnik i rozpoczęło się zwiedzanie. Najpierw, przy makiecie, przedstawiona została historia budynków parlamentu oraz ich funkcje. Krótko opowiedziane zostały także dzieje polskiej demokracji. Następnie uczestnicy wycieczki udali się na galerię sejmową i mieli okazję przysłuchiwać się obradom prowadzonym przez wicemarszałka Krzysztofa Bosaka.

Kolejnym punktem był wykład w sali Wszechnicy Sejmowej. Tu została przedstawiona topografia sali obrad oraz podane w zwięzły sposób najważniejsze cechy biernego i czynnego prawa wyborczego. Prowadzący wykład zadawał słuchaczom pytania, a odpowiadający poprawnie (a tylko takie odpowiedzi były!) mieli okazję zasiąść w oryginalnych ławach sejmowych wymontowanych z sali posiedzeń przy okazji remontu. Odważni mogli zastukać repliką laski marszałkowskiej.

Następnie uczestnicy wycieczki spacerowali korytarzami sejmowymi i zapoznani zostali
z tablicami wmurowanymi w ściany. Na jednej z nich umieszczone były nazwiska posłów, którzy zginęli w II wojnie światowej. Wśród nich zamieszczono informację o Błażeju Stolarskim. Później zwiedzający pozowali do pamiątkowych fotografii i zadawali (może trochę nieśmiało) pytania oprowadzającemu. Przy wyjściu z gmachu uczniowie otrzymali pamiątkowe upominki.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Ta wycieczka była dla naszych ósmoklasistów nie tylko wspaniałą lekcją historii, ale też ostatnim wspólnym wyjazdem przed zakończeniem szkoły. Była okazją do integracji, rozmów, śmiechu i wspólnego spędzenia czasu w wyjątkowej atmosferze. Wspomnienia z tego dnia z pewnością zostaną z nimi na długo – jako piękne zakończenie wspólnej, ośmioletniej szkolnej przygody!

Aktualności

Zdjęcie główne

07.11.2024

UWAGA! ZMIANA GODZIN ODWOZU - PIĄTEK

AUTOBUS SZKOLNY

 8 LISTOPADA 2024r.

 

ODWOZY 

 

KURS I: Rosocha, Wykno, Rudnik, Ceniawy, Ewcin, Drzazgowa Wola, Łaknarz, Gutków

KURS II: Zacharz, Nowiny, Sługocice, Brzustów  

Godzina odjazdu

Kierunek odjazdu

13.15

Drzazgowa Wola

13.50

Zacharz

 

KURS I: Kalinów, Remiszewice, Rzeczków

KURS II: Prażki, Teodorów

 

 

 

Godzina odjazdu

Kierunek odjazdu

13.15

Rzeczków

13.50

Prażki

 

 

GODZINY PRZYWOZÓW I ODWOZÓW NALEŻY TRAKTOWAĆ ORIENTACYJNIE.

NA PRZYSTANEK PROSZĘ WYCHODZIĆ Z KILKUMINUTOWYM WYPRZEDZENIEM.

Czytaj więcej...
Zdjęcie główne

06.11.2024

„Czekoladowy Mikołaj”

Zachęcamy do udziału w akcji „Czekoladowy Mikołaj”.  Mimo tego, że tematyka akcji wydaje się odległa, w imieniu Caritas Archidiecezji Łódzkiej prosimy o wcześniejsze dokonanie rezerwacji, w celu przygotowania przez łódzka cukiernię odpowiedniej ilości mikołajków. Rezerwacji należy dokonać u opiekunów Szkolnego Koła Caritas, do 13 listopada 2024r. Koszt mikołajka dla wolontariusza SKC-5 złotych, dla pozostałych uczniów- 6 złotych.

Czytaj więcej...
Zdjęcie główne

31.10.2024

Szkoła pamięta

W przededniu Wszystkich Świętych przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły wraz z opiekunami udali się na cmentarz parafialny, aby uczcić pamięć zmarłych. Młodzież uporządkowała groby żołnierskie oraz zapaliła znicze jako wyraz szacunku i pamięci o tych, którzy odeszli. Hołd został oddany także zmarłym nauczycielom oraz Joannie Makowieckiej, siostrze Noblisty Władysława Reymonta. Ta inicjatywa była wyrazem szacunku dla przeszłości i pamięci o tych, którzy swoją pracą i życiem przyczynili się do tworzenia naszej historii.

Czytaj więcej...
Zdjęcie główne

25.10.2024

UWAGA! OD 28 PAŹDZIERNIKA ZMIANA HARMONOGRAMU ODWOZÓW

WOLA DRZAZGOWA - RUDNIK - ZACHARZPRAŻKI - RZECZKÓWHARMONOGRAM ODWOZÓW

Czytaj więcej...
Zdjęcie główne

23.10.2024

Samorząd Uczniowski w pełnym składzie

Z początkiem nowego roku szkolnego uzupełniono skład Samorządu Uczniowskiego. Tak jak w roku ubiegłym przewodniczącym jest Norbert Błoch, a jego zastępcą Kornelia Chrustowska. Poczet sztandarowy tworzą: Fabian Bąk, Lena Śliwińska, Julia Kapka, Mateusz Bogusławski, Katarzyna Janus, Wiktoria Papiewska, Kacper Malinowski, Zuzanna Grzanek, Karolina Piwowarska.W regulaminowych sekcjach działają: Patrycja Szymańska, Łucja Kobalczyk, Natalia Dulas, Julia Kapka, Lena Janusik, Oliwia Misztal, Nikola Gazda, Aleksandra Najder, Lena Recheta, Daria Dulas, Liliana Bąk, Weronika Błoch, Justyna Woźniak, Kornelia Rudniak, Zuzanna Grzanek, Karolina Piwowarska, Filip Wilanowski, Stanisław Żuława, Dawid Strugiński, Fabian Bąk, Jędrzej Olejnik, Kacper Malinowski, Piotrek Zeissel, Oliwier Pawlak, Aleksander Błoch. W bieżącym roku szkolnym opiekunami Samorządu Uczniowskiego są Pani Agata Karlińska i Pan Andrzej Legieziński.

Czytaj więcej...
Zdjęcie główne

22.10.2024

"Ślubowanie nie z tej ziemi"

Dnia 11 października 2024 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym odbyło się uroczyste ślubowanie pierwszaków. W niezwykłej i radosnej atmosferze nasi pierwszoklasiści "kosmici" przeistoczyli się w odpowiedzialnych uczniów. Uchwyceni przez "ziemskie aparaty".

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka